Ermenek Güncel Gazetesi Resmi Web Sitesi -
$ DOLAR → Alış: 3,80 / Satış: 3,81
€ EURO → Alış: 4,66 / Satış: 4,68

Seçmeli Din Dersi

Emine BOYALIKLI
Emine BOYALIKLI
  • 16.10.2014

SEÇMELİ DİN DERSİ

Bugün biraz sert bir eleştirim var sevgili okuyucular. Uzun zamandır değinmek istediğim ama bir türlü fırsat bulamadığımı bir mevzuu. Zorunlu din eğitimi dersi ! bildiğiniz üzere yakın bir zamanda okullarımızda din eğitimi zorunlu seçmeli ders oldu. Ve bu yine her zaman olduğu gibi toplum olarak bizi iki kategoriye ayırdı, pardon üç kategoriye ayırdı; malum birde, beni sokmayan yılan bin yıl yaşasın mantığında olanlarımız var. Din eğitiminin tüm okullarda zorunlu olmasını istemeyip saçma bulanlar, din eğitiminin okullarda olması gerektiğini vurgulayanlar.

Eğitim sektöründe bir süre hizmet vermiş bir birey olarak bende din eğitiminin zorunlu olması gerektiğini vurgulayanlar kategorisindeyim diyebiliriz ama bunu o kategori içindeki bazı kesimler gibi bir araç olarak kullanmadığımı da vurgulamak istiyorum. Genel bir inanışa göre din eğitimi insanların tek başlarına da, yaz tatillerinde hoca eşliğinde de, aile içerisinde de öğrenebileceği bir şeyken okullarda çocuklarımız vakti tek başlarına evde camide öğrenemeyeceği bilimsel derslerle doldurulmalıymış. bence din eğitimi de tek başına alınabilecek bir eğitim değil. sadece yaz tatillerinde 1 ay camiye gönderilerek alınan eğitimler yeterli değil, İngilizce kitaplarında ne yazdığını, İngilizlerin ne demeye çalıştığını öğrenmek için harcanan çabadan daha fazla çaba gerektirir Allahın ne istediğini anlamak, sadece Kuran- Kerimi Arapçasından okumak ne kadar öğretir dinimizi insana,onu anlamak yorumlamak yaşantımızı Allah’ın emirleri doğrultusunda biçimlendirmek için Kuran-ı Kerim’in mealini de öğrenmemiz gerekmez mi?

 Eğitim camiasında söylenen bir söz var ‘ağaç yaş iken eğilir’ çocuklarımıza tam zihinlerinin açık olduğu çağda vermezsen din eğitimini ne kadar sağlam olur İslam’a göre yaşantısı. Kuran- Kerimde dedikodu yapmanın günah olduğu ile ilgili sureyi ayeti okuyup da arkasından karşı komşunun kızını çekiştermek din eğitimin okulda genç yaşta verilmesinin ne kadar gerekli olduğunu gösterir bence. Ayrıca bizim dinimize düşman olan filozof nietzsche’nin hayatını öğretiyorsak çocuklarımıza dinimizin temsilcisini haydi haydi öğretmemiz lazım o çağda…benim sözlerimde yanlış anlaşılmasın o kadar fasa fiso ıvır zıvır ders var ki milli eğitim sisteminde göz dikilmesi  gereken. Kaldırılması istenen, din eğitimi dersleri olmamalı diye düşünüyorum.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ